sitodruk

Czym jest sitodruk?

Sitodruk to ta dziedzina druku, która kojarzona jest z działaniami artystycznymi. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że pochodzi ona z Japonii, gdzie była wykorzystywana do ozdabiania odzieży oraz dekorowania wnętrz. Wielkim plusem tej techniki jest to, iż daną grafikę można odwzorować na niemal każdym materiale. W związku z tym dziś technika ta jest popularna na całym świecie. Czy aby na pewno jest to metoda tak skuteczna i atrakcyjna?

Prostota sama w sobie

Wielką zaletą tej techniki jest jej prostota. Otóż polega ona na rozciągnięciu na ramie siatki z metalu lub nylonu, na którą naniesiona jest odpowiednia grafika. Wzór nanosi się tu na kilka sposobów. Jednym z nich jest nałożenie na siatkę szablonu z nieprzepuszczalnego materiału, a więc choćby folii. Następnie przez sito pod dużym ciśnieniem przepuszcza się farbę. Rysunek odbija się tym samym na materiale znajdującym się pod sitkiem.

Powtarzalność i szybkość

Bez wątpienia wielką zaletą tej techniki druku jest szybkość drukowania oraz powtarzalność. W krótkim czasie możemy bowiem duplikować wiele produktów z tym samym wzorem. Oczywiście używa się do tego specjalnych maszyn, które w wielkim stopniu ułatwiają i skracają naszą pracę.

Wydaje się więc, że sitodruk, mimo iż przez wielu był skazywany na wymarcie, a przynajmniej zapomnienie odrodził się na nowo i nie traci, ale wręcz przeciwnie nabiera na sile. Na pewno jest to metoda druku, która w najbliższym czasie zyska jeszcze bardziej na popularności. Być może nawet kosztem druku cyfrowego, w co jednak wielu ekspertów nie wierzy.

About admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *